Röportaj (Şubat-2007)

- Karagüneş´in doğuşu nasıl oldu ?

kara Güneş 1997 den buyana müzik yapan bir grup..Bir arada olabildiği zamanlarda" çünkü başka şehirlerde yaşayan insanların yolculuklarıyla kuruldu bu grup" bu yüzden grup elemanları konsere , şehre , ruh haline göre değişiyor" Anlamı hüzün , yolculuk , arkadaşlığın yoğrulmasıdır. Biz, sistemi karşı olunacak bir ötekiden çok insan ilişkileri olarak tanımlarız" o yüzden tüm sorgulayışlar insanın kendisiyle başlar.Kara güneş , yaşamın makineleşmesinin, zalimleşmesinin karşısında duyduğumuz umudun , değişim ihtimalinin başka bir adıdır ve bunu kendimizde aramaya başlarız" Bize hayata köpürmenin kapılarını açar bu sorgulama"

- Neden sokak´ta müzik yapıyorsunuz? Mesela, bir albüm yapıp, sonra menajerler ve televizyon reklamları; sonra konserler; kaset,cd satışları ve "zengin"lik içinde, "mutlu" bir yaşam arzusu değil de sokak´ta müzik yapma arzusu?

Pop kültürü , müzik yapan insanla dinleyen insanı birbirinden ayırır , " seçilmiş kişi" üzerinde bir hale yaratarak yapar bunu. Dinleyen insan, ulaşılmaz olana hayranlıkla bakarken bu menajerler , yapımcılar bilmem ne muhteşem firmalar hem dinleyeni hem müzik yapanı bir güzel bir birine pazarlayıp keselerini doldururlar.Her şey " fastfoad" olduğu için şarkılarda öle basit ve sığ" aşkı karşılıksız çeke benzetirler bu yüzden , pazarladıkları albümlerden farksızıdır şarkıları." O şimdi asker canı neler ister" diyerek hem şiddeti hem de sulandırılmış cinsiyetçiliği pompalarlar insanların üzerine sanki sevimli ve güzel bir şeymiş gibi"

Tabi ki iyi işlere imza atanlar da var." Kara güneş albüm yapmaya karşıdır" demek de tam mümkün değil.Biz genel olarak bu çarkın işleyişine karşı müzisyenlerin bir aradalığını , dinleyenlerle doğrudan iletişimini savunuyoruz.Yoksa bir sanatçının sesini insanlara duyurma çabasının bir sakıncası yok aslında.Kendini kirlenmeden koruyarak albümler yapmış bir çok sanatçımız da var.Üstüne üstlük insanlar " albümü olan grup" " amatör grup" ayrımı da yapıyorlar, bu da çok açık.

Unutuş ve iktidar arasındaki bağ güçlendikçe toplumun tüketim hızı artar" Tükettikçe aç göze yetmeyen dar bir dünya ve kısıtlı kaynaklara karşı sonsuz yamyamlık devri ,paranın kölesi insanlık başlar" kazıp kazıp yeniden yapılan caddeler gibi hafızalarla oynarlar,gündemler, korkular yaratarak aklın düşünüş biçiminin sahibi olmak isterler.Televizyon haberleri insanları eve kapatmaya yönelik kriminal haberlerle doldurulur.sokak korkunç ve güvenilmez bir yerdir.Halkı kötülükler karşı koruyacak , sığınılacak bir baba şefkatiyle, güvence veren düzen" denize düşüp yılana sarılmak, bir odaya kapatılmış korkudan keyif almaktan daha korkunç bir şey mi sizce" İkisi de değil kendi yolundan gidebilmek de var. sokakta müzik yapmak, insanlara gerçek taraflarından , yaşadıkları andan bakabilmek anlamına geliyor.Şehrin yaşayan yüzünü ararken ama ölü ruhlar ya da ölümü çoğaltanlar gibi değil , kardeşçe konuşmayı becerebilenler birbirini anlayabilenler gibi " Bunu deneyerek yaşayarak görebilenler gibi. Sokakta müzik yapıyoruz çünkü sokakta dostlarımızı buluyoruz , istediğimiz gibi çalıyor, istediğimiz zaman bırakıyoruz ,patron yok iş saati yok , mekanı yok , türküler söylüyoruz , kendi bestelerimizi çalıyoruz,doğaçlamalar yapıyoruz.Ayrıca kendi yaptığımız kayıtları insanlara ulaştırıyoruz. Sokak müziği , akıp giden zaman da bir duraksama , bir şaşkınlık yaratır.Biz de bu an içerisinde müziğimizle duygularımızı , sözlerimizle düşüncelerimizi paylaşırız.Söz önemlidir , tanışmak iletişim kurmak önemlidir,insanlar artık kapı komşularını bile tanımazken biz bir şehirde sokak müziği yaparak binlerce dost kazanırız.o şehrin diğer müzisyenlerini tanırız. Roman mahallerine gideriz, onlarla müzik yaparız, kimselerin bilip duymadığı müzik dehaları vardır o mahallelerde. Düşünün organizasyon şirketinin kuklası bir müzisyen olduğunuzu.Konser verdikten sonra otelinize gider uyursunuz , şehir de olup bitenden habersiz,biz ise o şehirden ayrılmak istemeyiz hemen , şöyle an az bir hafta olmalı o şehrin insanıyla tanışmalı, sofrasına çökmeli , muhabbetinden tatmalı.

Sokakta müzik yapmak bizim için her şey olan bir amaç değil ,yollardan sadece bir tanesi.Sahne perfonmasları ve stüdyo çalışmaları da bir sokak çalışması kadar önemli. - - İlk sokakta çalmaya başladığınız zaman ki hissiyatın nasıldı?

Hala birden bire gelişen müzik yapma isteği bana deli gibi heyecan verir.Özellikle hiç beklenmedik anlarda ,iskelede vapuru beklerken , daracık bir sokakta tiner çeken çocuklarla sohbet ederken , " bürokrasi" den kaskatı kesilmiş soğuk bir bekleme salonunda, yemekli vagonda insanlarla eğlenirken, gecenin son otobüsünde "

- Gündelik yaşam´da sokakta olmak, müzik yaparken neler yaşanıyor,karşınızda sizi dinleyenlerdeki gözlemlediğiniz anlık değişimler neler? - - Bu müzik yaptığınız yer ve ana göre , yaptığınız müziği ne kadar hissettiğinize ve hissettiklerinizi insanlara ne kadar ulaştırabildiğinize bağlı olarak değişiyor.Bazen anlık bir şaşkınlık, insanların kalakaldığı bir sessizlik.Bazen gülücükler, komiklikler,şakalar" bir de bu enstrümanın adı ne menşei neresi siz İranlı mısınız soruları gelir.(Santur , iran,biz iranlı değiliz.) Bazen sirenin sesi ve çöp arabasının işgali ,geri geri gelen bir arabanın kornası,polisin ve zabıtanın itinalı çalışmalarıyla müzik yarıda kesilir. - Bir sonraki çalma için arka sokaklarda hazırlıklar başlar.Enstrümanların akordlanması , ve tellerin takılması işi var bir de.Bu bölüme dinlenmeyle beraber müzik sever halkla kucaklaşma safhası eşlik eder . Gece ,santur birliğinin üç pare hicaz taksimiyle sona erer. İnsanların tepkileri , şehirden şehre de değişiyor ayrıca.istanbul lular biraz daha alışkın mesela diğer şehirlerde Daha fazla heyecan yaratıyor yaptığınız etkinlik.Sokak müziği konusunda en reahat olduğumuz şehirlerden biri de izmirdi.Şehrin her köşesinde çaldık , ve heryerde insanların güzel tepkileriyle karşılaştık.Belediye görevlilewri ve polis defalarca teşekkür ettiler.İnananamadık yaşadıklarımıza.Çünkü sokakğın en büyük sorunudur zabıtanın ya da polisin sizi yerinden kaldırması.Hatta enstrümanınıza bile el koyulabilirler , " izinsiz gösteri yaptınız" diyebilirler, " ceza ödendikten sonra ancak belediyeden alabilirsiniz" derler.İstedikleri para cezası müzik aletinden pahalıysa bin bir ricayla alabilirsiniz. İ

- - - Sokakta "müzik işçiliği" yaparak ihtiyaçlarını karşılayabiliyor musun? (İhtiyaçlardan bahsetmek belki biraz da hani bize "ihtiyaç" olarak sunulanlardan)

Sokakta müzik yapmak ihtiyaçlarımızı karşılamamızın bir yolu.Bir çok yer altı sanatçısı gibi biz de ürünlerimizi insanlarla doğrudan paylaşıyoruz.Bu da bize duruşumuzu koruyabilmemiz ve ihtiyaçlarımızı karşılayarak hayata devam edebilmemizin olanağını sağlıyor.Tabi ki yeterli değil , sokaktan kazandığımız zamanla kayıt çalışmalarımızı yürütmeye çalışıyoruz.Yaptığımız her kayıtla bir önceki deneyimlerimize deneyimler katarak müziğimizi geliştiriyoruz , birlikte çalarak öğreniyoruz.Bu gelişim bir grubun üyeleriyle sınırlı değildir ayrıca her müzisyen her yolcu bu sofraya çökebilir , paylaşmanın tadına varabilir

- Mesela, Eriyor Dünya´da eriyip giden birşeyleri hatırlatmak ister gibisiniz, söylemek istediğiniz birşeyler var ve söylüyorsunuzda, ama neden "eriyor dünya", dünya eriyorsa eğer, biz şimdi konuşurkende devam eden bir "erimeye" ne yapılabilir ki?

Evet bu doğru , dünya,hem fiziksel hem ruhsal olarak erimekte.İnsan bir organizmayı yok eden bir virüs gibi çogalıyor ve çoğaldıkça dünyayı yok ediyor.Sanayileşme , petrolün kullanımı , atmosfere saçılan gazlar,ruhları , akılları da uyuşturuyor.Akılları durduracak bir hızda doğal kaynaklarını imha eden insanlık, tüm gücünü savaşlara ve silahlanmaya harcıyor.dünyadaki tüm silahlı bürokratik kuvvetler varlık sebeplerini gerçek kılacak savaş ihtimalleriyle korku içindeki halklarına sığınaklar mezarlar kazıp , dünyanın tüm varlık enerjisini emiyorlar. toprak ananın bize verdiği bereket, tüm varlıklara yeterde artar bile...Güneşimiz,suyumuz var daha bitmedi.marul üretmek bir bürakratik kağıt alışverişinden kat kat ötede bir işleve sahiptir bu yüzden. o karışık dairelerde kokuşmaya başlamış dosyalar çocuklarımızın karnını doyurmaz çünkü. bence bu erimeyi durduracak tek güç sevgidir,paylaşmaktır. çünkü gerçek sevginin politikası yapılmaz politikacıların çoğu aslında toplumun kendi kendinin kanını emen yaratıklarıdır. insanlar sosyal ve maddi ihtiyaçlarını karşılamak için politik gruplarla ilgilenirler.. 10 kişilik gruplardan , iktidar partilerine kadar insanlar fayda kapıları olarak görürler politikayı...sadece söz söylemenin eylemeden hiçbir anlamı olmaz ki.Gerçekten fakirin hayatına girip onların yüküne omuz atmayan , edindiği bilgi ve deneyimi bu insanlarla paylaşmayan o politikanın anlamı ne" bunu hepimizin sorgulaması gerekir" Çoğu düşmanlarının , karşıtlarının tanımını çok iyi yapabilirken kendilerini tanımlamaktan ve düşüncelerini eylemekten acizdir.

- Kara güneş içinde birçok farklı enstrümanın kullanıldığı şarkılar yaratıyor, hangi enstrümanları kullanıyorsunuz? Çaldığımız enstrümanlar da sürekli değişir , çaldığımız ana göre.Sahne de bir rock grubu görünümünü alırız ama enstrümanlarda bir sınırlama olmaz.Santur,elektro , akustik,bas gitar , peküsyonlar , davul,balgama, buzuki(curası),saksofon,klarnet,kaval,flüt,keyboard kullandığımız enstrümanlar arasında"

- Birde gezginlik hali var, kara güneş neden yollara düşüyor < " Yolculuk" imgesi, son dönemin çok kullanılan,yıpratılan kavramlarından biridir.Bizim müziğimizdeki yolculuk hali gerçek yaşamlarımızın müziğe olan yansısıdır.Yol kendini arama, sorgulama, yaşananlara,şehre başka açılardan bakabilme anlamındadır.Durgun su kokuşur,yolculuk yapan su pırıldar ,şırıldar,ses verir ,hayat verir. bir de geriye dönüşü vardır yollaların sana kendinden kaçamayacağını gösterir.Dağ kokusu vardır bir de,pırıldayan yıldızları,bunları şehrin ışıklarında görebilir miyiz, dostum.?

Tarih : 18.4.2015
Post a comment
Name and Surname:
E-Mail :
Message:
Maximum of 500 characters. 500 characters left.
Security Code:
Comments
No comments yet.
Kara Güneş April Tour 2018